Történelem
Ruzsán 1944 óta van önálló lelkészség. Ruzsát 1946-56 között ásotthalmi plébániáról külkáplán látta el. Ezt követően a helyi plébánosok először a tanyai iskolákban kialakított kápolnákban, illetve a mai templomtól néhány száz méterre, ma már nem álló, eredetileg lakóházban kialakított kápolnában miséztek. Később az egyházközség megkapta a mai templom, később pedig a plébánia telkét, ahol egy 3 helyiségből álló épület állt és különböző melléképületek. A 3 helyiség egyikében a plébános élt, a másikat konyhának használták, a harmadikban pedig szobakápolna került kialakításra. Néhai Németh Imre plébános egészségi állapota miatt nyugdíjba került és 1984. november elsején Sulik János Kaszaperről került Ruzsára plébánosnak.
A templom fiatalságára való tekintettel ma talán a térség egyik legmodernebb temploma. 1991-ben különleges, pagoda stílusú nyitott, 18 méter magas harangtorony épült a templomhoz, melyben jelenleg három harang lakik, az 50 kg-os lélekharang és ennek 1998-ban öntetett két nagyobb, 160 és 320 kg-os társai. A templomban a keresztutat egy 15 elemes domborműalkotás sorozat adja, a főoltár feletti képen pedig Urunk színeváltozásának jelenetét ábrázolja a 12 négyzetméteres freskó, mely alatt különleges bronz ajtó mögött őrzik az Oltáriszentséget. 1993-ban új plébánia épült.1999. április 24-én a templom toronyórát kapott, melyen Ruzsa község címere mellett két M betű jelzi a Magyar Millenniumi Esztendőt. 1999-ben az I. Ruzsai Falunapon templomépítő munkájáért Sulik János plébános Ruzsa Község Díszpolgára címet kapott. 2000-ben Soós János esperes szentelte fel a település szociális otthonában a Szent Rita kápolnát. 2003. augusztusában Németországból új Mária szobrot kapott az egyházközség, és 8 színes, szenteket ábrázoló ablakot áldott meg Kretovics László pápai prelátus, majd újabb 8 ablakot 2003. decemberében P. Urbán József SCHP tartományfőnök. A nyári eseményt levélben köszöntötte Mádl Ferenc köztársasági elnök, Bábel Balázs kalocsai érsek és Habsburg György főherceg. 2006-ban az egyházközség Hollandiából egy digitális orgonát vásárolt a templomnak, melyet Laczkó Ferenc pápai prelátus áld meg. Ugyanezen év tavaszán a Kárpát-medencében és az internet segítségével szerte a világon a magyarság a Kossuth Rádióban egy héten át minden délben a ruzsai templom nagyharangjának kondulását hallhatta. Részlet a rádiós szövegből: Ruzsa Csongrád megyei község Szegedtől 34 kilométerre nyugatra. Neve a Rózsa családnévnek a nyelvjárási változata. Határában egy Árpád-kori harangot, egy templom alapjait és egy XII. századi bronz templomi füstölőt találtak a régészek, amelyet a szegedi Móra Ferenc Múzeumban őriznek. Egy 1719-es oklevél adatai szerint a mai Ruzsa területét Szegedhez csatolták. A híres betyárt, Rózsa Sándort itt fogták el 1857. május elsején. A Ruzsaiakról írt 1932-ben megjelent novellájában Móra Ferenc.
Tiszteletére, hálát adva templomépítő munkájáért és közel 7000 napos szolgálatáért, a ruzsai római katolikus plébánia-templomban emléktáblát helyeztünk el néhai Főtisztelendő Sulik János püspöki tanácsos, plébános, Ruzsa Község Díszpolgára emlékére születésének 80. évében, halálának 5. évfordulóján 2008. advent I. vasárnapján.
Megvalósult a fizikai és infokommunikációs akadálymentesítés is. |